Vívás – kard
Szatmári András
Az MTK alapítása és alapítói. 1888-ban született a klub.
Müller Dávid (1867-1945) antikvárius, sportszerkereskedő és könyvkiadó.
Müller Dávid izraelita vallású családban született 1867. december 16-án, Budapesten. Amióta Szekrényessy Kálmán megalkotta a kerékpár szót, és az utolsó velocipédista is leesett a „csontrázónak” nevezett otromba alkotmányról, új lendületet nyert a biciklisport. Az új rendszerű, immár modern kerékpárok vonzóbbak lettek az életveszélyes velocipédhez képest, beszerzésük azonban megoldhatatlan problémát jelentett az átlag pesti polgár számára. A masinák iránti igény nőttön-nőtt. A csillapíthatatlan „szomjúsághoz” elegendő volt, egy közepes vállalat kis számgyakornokának vagy épp egy nagyobbacska hivatal segédfogalmazójának végigkerekeznie a Stefánián…
Ahogy a fiúcska megkívánja a bicikliző pléhmajmot a kirakatban, úgy érzett olthatatlan szomjúságot a papa, egy-egy kerékpár iránt, ha nála alacsonyabb hivatali rangú embert látott pedálozni. Ennek köszönhetően a csakazértis biciklisták száma robbanásszerűen nőtt. Az első kerékpárkereskedők Budapesten az élsportolók közül kerültek ki, miként Szekrényessy vagy az ugyancsak velocipéden edződött Müller Dávid.
Müller üzletét nagyjából a második biciklis divathullám idején, az 1890-es évek közepén nyitotta. A jó minőségű angol és német kerékpárokat azonban rövid időn belül típusfrissítés és vállalkozásbővítés miatt 1896 szeptemberében beszerzési áron adta tovább, melyet hirdetésében diszkréten, puszta „üzletváltozás”-sal indokolt. A kicsiny fém- és olajszagú boltból Müller kerékpáros egyenesen az Andrássy út 32. alá települt. A Sugárúton ekkoriban több volt a kerékpárbolt, mint tavasszal a cserebogár, melyre – mint hőskorra – a Vasárnapi Újság így emlékezett:
„Volt idő, mikor a magyar fővárosban átlag minden három napban megnyílt egy új kerékpár-kereskedés. Ez vagy három-négy esztendeig tartott.” A Müller-féle bolt szomszédságában az Andrássy út 14-ben működött Pápai Manó „Magyarország legnagyobb és legrégibb varró, kötőgép és kerékpár kereskedése” és „kényelmes kerékpáriskolája”. Az üzleti vetélkedés szakadatlan zajlott köztük. A „kényelmes kerékpáriskolára” válaszul Müller megalapította „legelőkelőbb kerékpáriskola” elnevezésű vállalatát, melyet a minél jelentősebb bevétel érdekében „téli-nyári” rendszerrel működtetett. Téli, „fedett és légfűtéssel” ellátott helyszíne a Váczi körút 32. szám alatt, míg nyári telepe a terézvárosi Nagy János utca 15. számnál volt látogatható.
Mikor Pápai Claes, Pfeil, Adria és Wellington típusokat vonultat fel, Müller a „világ legjobb kerékpárjai” néven harangozta be Dürkopp Diána biciklijeit és azonnal hozzá is tette, hogy a tanítás „vételkényszer nélkül” értendő. Erre az időszakra esett Müller magánéleti sikere, amikor az 1890-es évek első felében nőül vette a nyitrai izraelita családból származó Engel Éliás Huldát. Közös gyermekük Müller Pál 1898-ban született Budapesten.